Trawnik z rolki czy siewu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze

5/5 - (14 opinii)

Budowa domu dobiegła końca, czas zająć się urządzeniem ogrodu. Jego fundamentem będą trawniki, dlatego warto zacząć planowanie od ustalenia miejsc, w których przetną się szlaki użytkowników przydomowej zieleni. Gdzie i w jakim celu chcemy założyć trawnik? Czy wybrać wersję z siewu czy z rolki? Czy ma tylko cieszy oko, czy stać się ulubionym miejscem zabaw, narażonym na codzienne deptanie?

Trawnik z rolki na cito

Niezależnie od przeznaczenia pierwsza różnica między wysianym a rozwiniętym trawnikiem dotyczy czasu. Dla niecierpliwych wybór jest raczej jasny – gotowy kobierzec z trawy można rozwinąć i użytkować właściwie od ręki. Tutejsza darń jest odporna na mrozy i trudne warunki atmosferyczne, dlatego założony przez nas trawnik z rolki w Świdnicy czy Wałbrzychu zagwarantuje natychmiastowy efekt i pozwoli od razu cieszyć się pięknym widokiem z okna na posesję. Wysiana trawa kiełkuje dość szybko, ale dojście do poziomu zielonego dywanu wymaga kilku miesięcy. To opcja zdecydowanie dla cierpliwych – wygląd takiego trawnika będzie taki sam, jak w przypadku wersji zrolowanej, jednak trzeba na niego poczekać nieco dłużej.

Trawnik z rolki

Na końcu to samo, ale trawnik z rolki pomoże przy urządzaniu nachylonych część ogrodu

Siew trawy powinien odbyć się na dobrym podłożu, odpowiednio wyrównanym i splantowanym. Jeśli na posesji mamy duże nachylenia lub ziemia nie gwarantuje dobrego wzrostu i trzeba ją wymienić lub zasilić, może lepiej zdecydować się na gotowy trawnik z rolki? Wrocław i wszystkie rozkwitające miejscowości Dolnego Śląska pięknieją także dzięki niesamowitym ogrodom przy nowo wybudowanych domach. Trawnik z siewu we Wrocławiu lub Świdnicy wymaga czasu i pielęgnacji, ale nowoczesne metody pielęgnacji trawy gwarantują doskonały efekt końcowy – tu między przywiezioną darnią a wysianym gazonem nie będzie różnicy.

Trawnik z siewu

Można go założyć nawet późną jesienią

W przypadku bardziej pracochłonnej opcji należy również wziąć pod uwagę czas siewu i konieczność ostrożnego obchodzenia się z zasianym obszarem. Właściwie trawnik z siewu powinien zostać założony najpóźniej we wrześniu. Przyszli użytkownicy decydują się na gotową wersję, jeśli chcą zaoszczędzić czas i urządzić trawniki jeszcze przed końcem roku – można to zrobić nawet późną jesienią. Ostatecznie wybór opcji zależy od różnych czynników – pory roku, czasu potrzebnego na ostateczny efekt czy rodzaju podłoża – ale każdy trawnik z siewu czy z rolki w Wałbrzychu lub Legnicy będzie prezentował się tak samo okazale.